
Leterme “te Vlaamsgezind”?
07.11.2009 14.22u - “Si Leterme, c’est non.” De Franstaligen, bij monde van Le Soir-hoofdredactrice Béatrice Delvaux, stellen hun veto tegen de mogelijke terugkeer van Yves Leterme in de Wetstraat 16. Eén van de hoofdredenen is dat Leterme - val niet van uw stoel - “te Vlaamsgezind” zou zijn. Leterme, te Vlaamsgezind? Is er één politicus die de laatste jaren de Vlaamse kiezer meer heeft bedot dan ‘de man van 800.000 stemmen’? Nadat zijn partij een uitgesproken Vlaamse verkiezingscampagne voerde, werd hij haast geplebisciteerd door de Vlaamse kiezers. Met dat sterke mandaat deed hij helemaal niets. Integendeel, waar het eerst klonk dat hij onder geen beding zou toetreden tot een regering zonder staatshervorming en splitsing van Brussel-Halle-Vilvoorde, verklaarde hij zich uiteindelijk bereid om met de Franstaligen te marchanderen over BHV.
De beloofde grote staatshervorming kwam er niet, maar Leterme kwam toch aan het hoofd van de federale regering. Sterker nog, de Belgische regering van Leterme bestond enkel bij gratie van de Franstaligen. Voor het eerst had de federale regering immers geen meerderheid aan Vlaamse zijde. Leterme brak daarmee ook een zoveelste belofte op rij. Immers: toen Verhofstadt eind 2007 speelde met het idee om ‘paars’ verder te zetten zonder een meerderheid aan Vlaamse kant, noemde CD&V zo’n scenario terecht “een regering tegen Vlaanderen”. Yves Leterme zei toen letterlijk: “Dat zal niet passeren. Dan bevechten we u te land, ter zee en in de lucht: van Opgrimbie tot de Panne.”
De CD&V’er beloofde destijds méér Vlaanderen: een grote staatshervorming en de splitsing van Brussel-Halle-Vilvoorde. Vlaanderen kreeg net het omgekeerde. De voormalige Vlaamse minister-president liet een boulevard van gebroken beloften achter. Maar nog zou Yves Leterme “te Vlaamsgezind” zijn? Rare jongens, die Franstaligen.
Wat gebeurde er dag op dag 12 jaar geleden op 7 november? Klik hier.
|