
Vlaams Belang kant zich tegen de invoering van een a-sociale kilometerheffing voor personenwagens in Vlaanderen
Kostenneutrale kilometerheffing voor personenwagens is fata morgana en wel degelijk een belastingsverhoging
16.11.2009 11.09u - Nederland gaat in 2012 van start met het systeem van kilometerheffing voor vrachtwagens én personenwagens waarbij bij aanvang een tarief van 3 cent per gereden kilometer zal worden gevraagd. De volgende jaren zal deze heffing oplopen naar gemiddeld 6,7 cent in 2018. Naast het basistarief zou er ook een tarief voor de spitsuren komen.
De Vlaamse Regering wil nog tijdens deze legislatuur een slimme kilometerheffing voor vrachtwagens invoeren. Het Vlaams Belang vraagt zich ter zake af hoe de Vlaamse Regering zal voorkomen dat de rekening in fine door de eindconsument zal worden betaald en in hoeverre deze heffing voor de transportsector kostenneutraal kan worden gemaakt. Bovendien stelt het Vlaams Belang vast dat de Vlaamse Regering -onder druk van het Nederlandse voorbeeld – nu ook reeds op korte termijn een proefproject rond de kilometerheffing voor personenwagens wil organiseren.
Vlaanderen mag zich zeker niet laten verleiden door de Nederlandse beslissing om - op kosten van de modale Vlaming – inzake zgn. “milieuvriendelijke mobiliteit” terug de beste van de klas te willen zijn. Er dienen immers bijzonder veel vragen worden gesteld bij een kilometerheffing voor personenwagens. Wat met pendelaars en bewoners van de buitengebieden die zeker niet altijd alternatieven hebben ? Zal men de heffing ook invoeren op de talrijke secundaire wegen (meer dan in Nederland) in Vlaanderen ? Welke effecten zal een dergelijke heffing hebben op de verkeersstromen ? Hoe kan men de kostenneutraliteit waarborgen ?
Het Vlaams Belang heeft zich steeds gekant tegen een kilometerheffing voor personenwagens omdat dit onvermijdelijk grote negatieve sociale gevolgen met zich zal meebrengen en in de praktijk een nieuwe belasting (zelfs na afschaffing van de verkeersbelasting) zal betekenen. De kilometerheffing zal inderdaad vooral de actieve, werkende Vlaming met een
laag of gemiddeld inkomen treffen.
Het lijkt er steeds meer op dat deze Vlaamse Regering - na het startschot te hebben gegeven met het afschaffen van de algemene jobkorting - de volgende jaren voluit zal gaan voor allerlei belastingsverhogingen.
Filip Dewinter
Vlaams parlementslid
|