
Niet alleen nieuwkomers moeten onze wetten respecteren, maar ook de Franstaligen in de Vlaamse rand rond Brussel. Dat stelt voorzitter Tom Van Grieken.
De burgemeesterscarrousel in de faciliteitengemeenten van de Vlaamse rand rond Brussel is nu al een aantal jaren draaiende. Het scenario is gekend: een Franstalige burgemeester van een Vlaamse faciliteitengemeente die de taalwetgeving niet naleeft, wordt benoemd door een in meerderheid Franstalige gemeenteraad, waarna de minister van Binnenlands Bestuur die benoeming weigert. Waarna de burgerlijk ongehoorzame gemeenteraad de geweigerde burgemeester doodleuk opnieuw voordraagt. Al die tijd blijft de niet-benoemde burgemeester gewoon in functie. Sommige Franstalige burgemeesters blijven op deze manier vele jaren onwettelijk op ‘hun troon’ zitten.
Damien Thiéry (MR)
Zo iemand is Damien Thiéry, parlementslid van de federale regeringspartij MR en daarnaast ook burgemeester van de faciliteitengemeente Linkebeek. Thiéry speelt volgens het hoger vermelde stramien al sinds 2007 tot en met de dag van vandaag onwettelijk burgemeester in Linkebeek. Ook na de verkiezingen van 2012 werd hij niet benoemd als burgemeester omdat hij – ondanks diverse waarschuwingen – de taalwetgeving had overtreden. Thiéry had onder meer onwettig Franstalige oproepingsbrieven voor de gemeenteraadsverkiezingen verzonden. Tegen deze niet-benoeming ging hij in beroep bij de Raad van State die hem in het ongelijk stelde. In juni 2014 werd hij opnieuw voorgedragen als burgemeester. Zijn benoeming werd terug geweigerd. Opnieuw trok hij naar de Raad van State en opnieuw werd hij door dit rechtscollege in het ongelijk gesteld. Deze week maandag werd Thiéry door de Linkebeekse gemeenteraad (13 Franstaligen tegen 2 Vlamingen) doodleuk als “waarnemend” burgemeester aangesteld!
“Vertrouwen”
In het Vlaams Parlement vroeg Vlaams Belang-voorzitter Tom Van Grieken naar aanleiding van “deze zoveelste provocatie” krachtige maatregelen van bevoegd minister van Binnenlands bestuur Homans (N-VA) die een einde moeten maken aan de provocaties van Thiéry. Minister Homans wist enkel het volgende mee te delen: “Laten we vooralsnog vertrouwen hebben in al onze gemeentebesturen. In ieder geval zal de heer Thiéry nooit burgemeester van Linkebeek kunnen worden. Ik ga er nogmaals bij de gemeente Linkebeek op aandringen om een nieuwe voordracht te doen.”
Regeringscommissaris
Tom Van Grieken reageerde gevat: “Ze lachen met u en de Vlaamse regering. Als u ‘s morgens in de spiegel kijkt, denkt u misschien dat u een Vlaamse leeuwin bent, maar voor veel Franstaligen bent u maar een schattig poesje met wiens voeten ze kunnen rammelen. Mijnheer Thiéry speelt al 8 jaar lang onbenoemd burgemeester. Wie zegt dat hij er niet een legislatuur als waarnemend burgemeester bij gaat doen? Ik verwacht meer pit van u. Als we van nieuwkomers in Vlaanderen verwachten, dat ze Nederlands spreken en onze wetten respecteren, dan moeten we dat ook verwachten van Franstaligen. Minister, treedt op en maak een eind aan dit circus. Als u het mij vraagt hebben we nood aan een regeringscommissaris die dat lokaal bestuur kan overnemen.“