Persberichten
dinsdag, 26 aug 2025

Cultuurbeleid wordt gebruikt als wapen tegen Vlaamsgezinde verenigingen

Foto: Vlaams Belang. Cultuurbeleid wordt gebruikt als wapen tegen Vlaamsgezinde verenigingen

Een hele reeks Vlaamsgezinde sociaal-culturele organisaties dreigen op basis van negatieve preadviezen van de beoordelingscommissie hun erkenning en subsidies te verliezen. “Dit is zonder meer een politieke zuivering van alles wat ook maar ruikt naar Vlaamse identiteit en ontvoogding”, zegt Vlaams Parlementslid Filip Brusselmans (Vlaams Belang). “We vragen dat minister van Cultuur Caroline Gennez (Vooruit) de adviezen van de commissie niet volgt, en we dringen nogmaals aan op een grondige hervorming van het socio-culturele volwassenenwerk.”

Voor het Vlaams Belang is het viseren van de Vlaamse Volksbeweging, het Vlaamse Kruis, Cultuurlab Vlaanderen en andere sociaal-culturele organisaties geen ‘beleid’, maar een pure ideologische afrekening. “De Vlaamse regering – en bij uitbreiding de beoordelingscommissie die ze aanstelde – straft systematisch elke organisatie af die zich uitdrukkelijk Vlaamsgezind opstelt”, aldus Brusselmans. “En ondertussen krijgen organisaties als de Unie van Turkse Verenigingen en de Federatie van Marokkaanse Verenigingen wel groen licht en mogelijk zelfs extra subsidies. Dat is de omgekeerde wereld.” 

“Het socio-cultureel volwassenenwerk is gekaapt”

Volgens het advies zouden sommige van deze verenigingen ‘te weinig verbinden in een superdiverse samenleving’, of zouden ze ‘te veel inzetten op Vlaamse symboliek’. “Het feit dat dit soort symbolische Vlaamse aanwezigheid openlijk wordt geminimaliseerd, toont aan hoe ver de vervreemding bij deze beoordelingscommissie gevorderd is”, gaat Brusselmans verder. “Er kan geen dag voorbij gaan of er wordt met geld gegooid naar het promoten van een vreemde cultuur, maar voor de eigen cultuur schiet er niets meer over. Men toont gewoon openlijk wat het Vlaams Belang al jaren zegt: het socio-cultureel volwassenenwerk is gekaapt, en de subsidielijnen zijn dringend aan een grondige hervorming toe.”

Dat dit uitgerekend onder een regering met de N-VA als grootste partij mogelijk is, maakt het des te schrijnender. Het Vlaams Belang roept op om deze discriminatie op basis van ideologische voorkeur en cultuurpolitieke loyauteit onmiddellijk stop te zetten. “Zolang het cultuurbeleid wordt gedomineerd door linkse activisten, woke-denkers en door vriendjespolitiek besmette beoordelingscommissies, zal er van pluraliteit nooit sprake kunnen zijn”, besluit Brusselmans. “Ik hoop dat de weinige nationalisten die er nog zijn bij N-VA minister Gennez zullen dwingen om in te grijpen, uiteindelijk heeft zij immers het laatste woord.”