Nieuws
zaterdag, 04 jul 2026

Geen Europese miljoenen voor buitenlandse prestigeprojecten

Zo’n 15 miljoen euro aan Europees geld ging via de Europese Investeringsbank tussen 2007 en 2013 naar een nieuwe tramlijn tussen de Marokkaanse steden Rabat en Salé. "Onder het motto van ‘strategisch partnerschap’ zijn dergelijke investeringen van de ECB een steeds weerkerend gegeven waarbij miljoenen aan Europees geld in buitenlandse projecten worden geïnvesteerd", reageert Tom Vandendriessche, Europees parlementslid en EU-fractieleider Vlaams Belang. "Europa investeert elders, terwijl het zelf achterop raakt".

Liefst 23 miljoen euro voor leningen aan vrouwelijke ondernemers in Afrika via lokale banken, een lening van 250 miljoen euro voor de bouw van sociale woningen in Oekraïne  en zelfs een investering van 690 miljoen euro om het Egyptische elektriciteitsnet te moderniseren: het overzicht telt maar liefst 678 pagina’s. Een compleet verkeerd signaal volgens Europees Parlementslid Tom Vandendriessche. “Terwijl onze mensen over slechte wegen moeten rijden en heel Europa alle zeilen bijzet om het energienet aan te passen aan de stijgende vraag, investeert de EIB Europese miljoenen in talloze buitenlandse infrastructuurprojecten. Waarom eigenlijk?”

"Het is niet de taak van de Europese Unie om glunderend miljoenen te investeren in Marokkaanse trams of Afrikaanse kookstrategieën"

De middelen van de EIB zijn weliswaar niet rechtstreeks uit de Europese begroting afkomstig, maar haar investeringsbeleid sluit steeds nauwer aan bij de strategische doelstellingen van de Europese Commissie, zoals de groene transitie, sociale ontwikkeling en regionale samenwerking buiten de EU. “We zijn uiteraard niet tegen investeringen die onze economie of export ten goede komen. Maar wanneer Europa steeds verder achteropraakt op het vlak van infrastructuur, technologie en energie, is het niet de taak van de Europese Unie om glunderend miljoenen te investeren in Marokkaanse trams of Afrikaanse kookstrategieën", stelt Vandendriessche.

Voor het Vlaams Belang moet de Europese Investeringsbank opnieuw in de eerste plaats investeren in projecten die de economische slagkracht, energiezekerheid en infrastructuur van Europa zélf versterken, in plaats van prestigeprojecten buiten de Unie te financieren.