Persberichten
maandag, 23 mrt 2026

Laks beleid is oorzaak gruwelijk tol op 22 maart 2016

Foto: iStock. Laks beleid is oorzaak gruwelijk tol op 22 maart 2016

Tien jaar geleden, op 22 maart 2016 werd ons land opgeschrikt door de bloedigste islamitische terreurdaad uit zijn geschiedenis. Moslimextremisten pleegden in naam van IS dodelijke aanslagen op de luchthaven van Zaventem en in het Brusselse metrostation Maalbeek. Tien jaar later is de radicale islam nog steeds niet gestopt en is de onveiligheid alleen maar toegenomen,” maakt partijvoorzitter Tom Van Grieken de trieste balans op. “Opdat dit zich nooit meer herhaalt, is een radicale koerswijziging noodzakelijk. Vrijheid komt niet vanzelf, daar moeten we voor vechten, elke dag opnieuw. 

De balans was gruwelijk: 32 onschuldige burgers gedood, meer dan 340 gewond en verminkt, en later werden nog drie extra sterfgevallen officieel erkend als rechtstreeks gevolg van de aanslagen. “De terroristen waren gelinkt aan IS en waren deels teruggekeerde Syriëstrijders, precies het gevaar waarvoor het Vlaams Belang als enige partij al jarenlang had gewaarschuwd”, aldus Van Grieken. Brussel bleek verworden tot een broeinest van radicalisering, en wijken als Molenbeek tot een veilige haven voor jihadisten, waar kopstukken als Salah Abdeslam wekenlang ongestoord konden onderduiken.

Bijna vierhonderd onschuldige burgers betaalden die dag een hoge prijs voor het falen van de politieke klasse. Maar de vernedering stopte niet bij de aanslagen zelf. De slachtoffers werden in de jaren daarna een tweede keer tot slachtoffer gemaakt, terwijl hun beulen alle bescherming en kosteloze juridische bijstand kregen. Het zou acht lange jaren duren, tot mei 2024, voor er eindelijk een adequate vergoedingsregeling kwam. Met recent een onterechte terugvordering door de pensioendienst als pijnlijke uitsmijter er bovenop. “Ondertussen bleven miljoenen vloeien naar diversiteitsprojecten en integratieprogramma's die op 22 maart zelf bewezen hadden volslagen nutteloos te zijn”, gaat Van Grieken verder. “Met de parlementaire onderzoekscommissie die nadien werd opgericht, werd het er niet beter op: het Vlaams Belang werd botweg van deelname uitgesloten. Het resultaat was een wegkijkcommissie die het niet over de politieke verantwoordelijkheden wou hebben, maar wel meer geld wou voor de islam, als zogenaamde oplossing voor islamterreur. De totale mislukking hiervan is vandaag pijnlijk duidelijk: tien jaar later is de radicale islam nog steeds niet gestopt en is de onveiligheid alleen maar toegenomen.”

“Wie sympathie toont voor moslimextremisme of -terrorisme heeft geen plaats in onze samenleving”

Het assisenproces dat volgde van oktober 2022 tot juli 2023, was een even pijnlijk spektakel. Zo werd 250.000 euro uitgegeven aan glazen boxen voor de beklaagden, die nooit dienst zouden doen. Keer op keer boog het Hof voor de eisen van de terroristen. “Zes van hen kregen levenslang, maar of  levenslang ook effectief levenslang zal zijn, is verre van zeker. Drie beklaagden die de terroristen hielpen onderduiken, werden zelfs vrijgesproken”, brengt Van Grieken in herinnering. “Ondertussen werden onze veiligheidsdiensten ook na 2016 meermaals geconfronteerd met nieuwe jihadistische dreigingen en aanslagen, van machete-aanvallen in Charleroi tot de executie van Zweedse voetbalsupporters in Brussel.” 

Opdat 22 maart zich nooit meer herhaalt, is voor het Vlaams Belang een radicale koerswijziging noodzakelijk. “We eisen een harde aanpak: islamterrorisme als aparte categorie in het strafrecht, zware straffen voor wie aanslagen beraamt of oproept tot jihad, geen vervroegde vrijlating voor veroordeelde moslimextremisten, en de afname van de Belgische nationaliteit bij veroordeelden met een dubbele nationaliteit”, besluit Van Grieken. “Jihadistische veilige havens zoals Molenbeek moeten worden aangepakt met gerichte politieoperaties, extremistische moskeeën moeten worden gesloten en haatimams uitgewezen. Wie sympathie toont voor moslimextremisme of -terrorisme heeft geen plaats in onze samenleving”.