Regering voert Vlaams Belang-voorstel in: controles op buitenlandse eigendommen bij leefloners
Het Vlaams Belang reageert positief op de aankondiging van minister van Maatschappelijke Integratie Anneleen Van Bossuyt (N-VA) om OCMW’s de mogelijkheid te geven private onderzoeksbureaus in te schakelen voor de controle op buitenlandse eigendommen van leefloonaanvragers. Volgens de partij gaat het om een noodzakelijke maatregel waarvoor het Vlaams Belang al jarenlang pleit. “Het is goed dat deze stap eindelijk wordt gezet, maar tegelijk is het bijzonder veelzeggend dat voorstellen in die richting jarenlang werden afgewezen of als onhaalbaar werden bestempeld”, zegt Kamerlid Ellen Samyn (Vlaams Belang). “Vandaag erkent de regering dat het Vlaams Belang opnieuw gelijk had: strengere controles zijn noodzakelijk.”
Het Vlaams Belang pleit al jaren, zowel lokaal als in de parlementen, voor een kordate aanpak van leefloonfraude en voor een betere controle op buitenlandse vermogens en eigendommen. Opmerkelijk is dat een gelijkaardig voorstel van Vlaams Parlementslid en gemeenteraadslid in Sint-Niklaas Filip Brusselmans nog maar twee maanden geleden in de gemeenteraad werd weggestemd door de meerderheid, waar ook de N-VA deel van uitmaakt. Vandaag kondigt een N-VA-minister op federaal niveau een maatregel aan die op hetzelfde principe is gebaseerd.
“Het werk is pas af wanneer de maatregel effectief van kracht is en overal kan worden toegepast”
“Dat is op zijn minst bijzonder merkwaardig”, stelt Samyn. “Wat lokaal nog wordt afgewezen, wordt enkele maanden later federaal aangekondigd als een noodzakelijke maatregel. Het bewijst nog maar eens dat voorstellen van het Vlaams Belang eerst worden bekritiseerd om vervolgens, wanneer de realiteit niet langer kan worden genegeerd, alsnog te worden overgenomen.” Volgens het Vlaams Belang is een doeltreffende controle op buitenlandse vermogens essentieel om het draagvlak voor de sociale zekerheid te behouden.
“Solidariteit is geen vrijblijvend principe”, aldus Samyn. “Wie recht heeft op steun, moet die ook krijgen. Maar wie vermogen of eigendommen in het buitenland verzwijgt en toch een leefloon aanvraagt, pleegt fraude. Dat is oneerlijk tegenover de belastingbetaler én tegenover iedereen die wél eerlijk is.” De partij benadrukt dat de aangekondigde maatregel nu ook effectief moet worden omgezet in een werkbare wettelijke regeling, zodat OCMW’s eindelijk over de nodige instrumenten beschikken om sociale fraude doeltreffend aan te pakken. “Wij zullen dit dossier nauwgezet blijven opvolgen”, besluit Samyn. “Deze aankondiging is een stap in de goede richting, maar het werk is pas af wanneer de maatregel effectief van kracht is en overal kan worden toegepast.”