“Stopzetting project Het Wassalon is terecht, de uithaal naar de oppositie onaanvaardbaar”
Het Wassalon, de omstreden gelijkekansencampagne van de Vlaamse overheid, wordt stopgezet. Dat maakte Vlaams minister Caroline Gennez (Vooruit) vandaag in de commissie Welzijn van het Vlaams Parlement bekend als reactie op vragen van Vlaams Parlementslid Freija Van den Driessche (Vlaams Belang). De campagne kostte inmiddels 342.619 euro, aldus de minister. “Goed dat de stekker er eindelijk uit gaat, maar daarmee krijgt de belastingbetaler zijn geld niet terug”, reageert Van den Driessche. “Het is bovendien onaanvaardbaar dat de minister de totale mislukking weigerde te erkennen en de oppositie aanviel omdat die deze verspilling aanvocht.”
Het Wassalon veroorzaakte deze zomer heel wat ophef. Voor de campagne rond gelijke kansen, met een videopodcast als blikvanger, was een budget van liefst 800.000 euro over drie jaar voorzien. Het aanvankelijk geringe aantal kijkers riep ernstige vragen op over de besteding van dat geld. Niet alleen vanuit het Vlaams Belang, maar ook vanuit de meerderheid kwam kritiek. Gennez bleef het project echter met hand en tand verdedigen.
Volgens het antwoord van de minister vandaag evalueerde het Agentschap Binnenlands Bestuur ondertussen de campagne. Dat wees volgens haar uit dat er 1,2 miljoen weergaven waren en meer dan een miljoen bereikte personen via Meta en YouTube. Toch besliste de Vlaamse Regering nu om de campagne stop te zetten. Gennez verwees daarbij naar “de polemiek rond het project”, waarbij de campagne zelf tot voorwerp van debat werd, evenals de “budgettaire uitdagingen”. “De campagne is stopgezet omdat ze te gronde is gericht en besmeurd”, zei de minister letterlijk.
Van den Driessche is tevreden dat de campagne is stopgezet, maar vindt de aanval van minister Gennez op de oppositie bijzonder problematisch. “Wij doen waarvoor we verkozen zijn: controleren waar belastinggeld naartoe gaat en kritische vragen stellen over de resultaten, maar dat kan de minister blijkbaar niet hebben, want ze reageert met verdachtmakingen en kleeft de oppositie etiketten op”, aldus Van den Driessche. “De minister insinueert dat wie kritiek heeft op een dure overheidscampagne, gelijk is aan een extremist of tegenstander van mensenrechten. Terechte kritiek van de oppositie op zo’n manier wegzetten, is een minister onwaardig.”
“Wij doen waarvoor we verkozen zijn: controleren waar belastinggeld naartoe gaat en kritische vragen stellen over de resultaten”
Het Vlaams Belang wijst erop dat de minister de bereikcijfers nu alsnog als een succes probeert voor te stellen, terwijl Het Wassalon uiteindelijk enkel maar bekend werd door de vele commotie over de buitensporige kostprijs. “Wat de minister overigens zelf toegeeft. Ze verwees er in de commissie zelf naar dat vooral het aantal mediavermeldingen ingevolge de kritiek aan de basis lag van het uiteindelijke bereik”, stelt Van den Driessche. “Bekeken worden is bovendien nog geen bewijs dat een campagne iets verandert. Waaruit blijkt dat dit project daadwerkelijk heeft bijgedragen aan meer gelijke kansen?”
Het Vlaams Belang vindt het onverteerbaar dat er al ruim 342.000 euro werd uitgegeven aan deze campagne. “Terwijl de Vlaamse Regering bespaart en de facturen voor gezinnen steeds meer oplopen, vloeide er 342.619 euro aan belastinggeld naar een campagne waarvan de minister de stekker nu zelf uittrekt”, besluit Van den Driessche. “De stopzetting is terecht. Maar het vele geld dat in rook opging aan deze mislukte campagne én de wijze waarop de minister de oppositie hierover aanvalt, zijn totaal onaanvaardbaar.”