Vlaamse kunststofindustrie kreunt onder druk van Chinese import
De Vlaamse kunststofsector staat onder zware druk door de snel stijgende import van goedkope Chinese plastics. Dat blijkt uit een vraag van Vlaams Parlementslid Kristof Slagmulder (Vlaams Belang) aan minister-president Matthias Diependaele (N-VA). Terwijl de Europese kunststofindustrie terrein verliest en Vlaanderen achteruitgaat in economische groei én werkgelegenheid, blijft de stroom Chinese polymeren, halffabricaten en eindproducten jaar na jaar toenemen. “Onze strategische industrie verdient wél bescherming”, zegt Slagmulder.
Uit de cijfers blijkt dat het Europese marktaandeel in de wereldwijde kunststofproductie sinds 2006 daalde van 22 naar 12 procent, terwijl China intussen bijna drie keer zoveel produceert als de volledige Europese Unie. Ook Vlaanderen ontsnapt niet aan die druk: de bruto toegevoegde waarde van de kunststofsector (NACE 22) daalde tussen 2020 en 2022 met 1,3 procent, terwijl de EU als geheel een stijging van 10,2 procent noteerde. De werkgelegenheid in Vlaanderen zakte tussen 2020 en 2023 zelfs met 7,2 procent. “Onze buurlanden groeien, wij gaan achteruit. Dat is een alarmsignaal dat de regering niet langer kan negeren”, benadrukt Slagmulder.
“Het Vlaams economisch beleid moet eindelijk kiezen voor onze industrie, onze strategische kennis en onze jobs”
De minister-president bevestigt dat Vlaanderen jaarlijks grote volumes plastics uit China invoert, met in 2024 onder meer 12,1 procent polyurethaanbasismateriaal en 10,7 procent basisstoffen voor schuim, coatings en lijmen in de totale importstroom. De invoer omvat zowel polymeren als halffabricaten en afgewerkte producten. Slagmulder waarschuwt dat deze producten niet onder dezelfde strenge normen vallen als Vlaamse bedrijven: “Onze ondernemingen dragen hoge kosten, investeren miljarden in innovatie en lopen wél voorop in circulariteit. Toch moeten ze concurreren met goedkope import die onze markt overspoelt. Dit is geen gelijk speelveld.”
Het Vlaams Belang pleit daarom voor een koerswijziging in het economisch beleid. De partij stelt gerichte importtaksen op Chinese kunststofproducten, steun voor Vlaamse bedrijven die innoveren en circulair produceren, bescherming tegen strategische overnames en spionage, en de uitbouw van meer lokale productiecapaciteit voor. “Het is onaanvaardbaar dat Vlaamse bedrijven en werknemers de prijs betalen voor marktontwrichtende Chinese import”, besluit Slagmulder. “Het Vlaams economisch beleid moet eindelijk kiezen voor onze industrie, onze strategische kennis en onze jobs.”